Demisie din fruntea Ministerului Muncii. Marius Budăi a demisionat! Acest anunț a fost făcut la începutul ședinței de Guvern de premierul Marcel Ciolacu, care a spus că este „un gest de onoare” făcut de Budăi.
Marius Budăi spunea, în urma cu câteva zile, că demisia sa nu ar fi contat privind cazul care viza azilele groazei, din Ilfov.
Întrebarea i-a fost adresată de un jurnalist care l-a întrebat dacă s-a gândit, totuși, vreo secundă să demisioneze. Marți, Marius Budăi a răspuns scurt: „Mulțumesc frumos de întrebare”.
După declanșarea scandalului azilelor groazei, Marius Budăi s-a declarat „șocat” de situația din cele trei cămine ale groazei din Voluntari și Afumați, dar a pasat responsabilitatea principală către Consiliul Județean Ilfov, care are în subordine DGASPC, instituție ce deconta lunar la plată serviciile prestate de aceste centre.

