”Acțiune în derulare a salvamontistilor din cadrul serviciului Salvamont al Consiliului Județean Gorj pentru acordarea primului ajutor medical și transportul unei persoane mușcată de vipera în masivul Parâng, zona Mohorul -Iezeru.
Intervin salvamontiștii aflați în serviciul de tura operativa din Baza Salvamont Ranca cu o ambulanta Salvamont cu care vor încerca să ajungă cât mai aproape de locul evenimentului apoi vor continua deplasarea terestru .
Update: Salvamontiștii gorjeni au ajuns la victima și este conștientă, se vad , pe ureche, urmele mușcăturii și întrucât starea de sănătate i se alterează vizibil a fost solicitat si un elicopter SMURD-IGAV.
O ambulanta SAJ a fost trimisa în zona pentru o eventuala preluare a victimei de la salvamontiști.”, transmit salvamontiștii gorjeni.

